Pierogi z kapustą i grzybami z bezmięsną okrasą
6-8 porcji
nadzienie
- duża garść suszonych grzybów
- 1,1-1,2 litra bulionu
- 500 g dobrej kiszonej kapusty
- 2 listki laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- 3 łyżki oleju o neutralnym smaku
- 2 białe cebule
- sól do smaku
- świeżo mielony czarny pieprz
ciasto
- 4 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oleju o neutralnym smaku
- ok. 2 szklanek gorącej wody
okrasa
- 1 opakowanie Bezmięsnego Boczku
- 2 łyżki oleju
- 1 duża biała cebula
- szczypta soli, świeżo mielony czarny pieprz
Sposób przygotowania:
Zacznij od przygotowania farszu. Poprzedniego dnia zalej grzyby zimnym bulionem (zostaw ok. 200 ml do kapusty). Po namoczeniu wstaw na ogień i gotuj aż do miękkości, około godziny. W międzyczasie ugotuj także kapustę, dodając do niej około 200 ml bulionu, a także liście laurowe i ziele angielskie. Kiedy będzie gotowa, odcedź ją porządnie, wyjmij przyprawy, a kapustę posiekaj. Skrój drobno także grzyby i połącz je z kapustą. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na małym ogniu pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj sporą szczyptę soli. Kiedy będzie miękka i złota, dorzuć na patelnię kapustę z grzybami i wszystko razem przesmaż przez minutę. Dopraw do smaku i odstaw do wystudzenia.
Przygotuj ciasto. Mąkę wymieszaj z solą, olejem i wodą (dodawaj ją stopniowo i tylko tyle, aby uzyskać odpowiednią konsystencję). Wyrabiaj ciasto ręcznie na stolnicy lub w robocie kuchennym. Kiedy będzie elastyczne i gładkie, odrywaj po małej części, rozwałkowuj i wycinaj szklanką kółka na pierogi. Do każdego kółka nakładaj łyżkę farszu, następnie delikatnie zwilżaj brzegi wodą i zlepiaj je ze sobą. Powtórz z resztą ciasta i nadzienia.
Pod koniec lepienia zagotuj duży garnek z wodą. Porządnie ją posól. Wrzucaj pierogi na wrzątek i gotuj około 3 minut, chwilę po tym jak wypłyną na powierzchnię.
W międzyczasie przygotuj okrasę. Na patelni rozgrzej olej i dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Smaż na małym ogniu z solą i pieprzem. Kiedy będzie lekko przezroczysta, dodaj boczek, równie drobno skrojony. Wszystko razem duś na oleju przez kilka minut, aż cebulka zezłoci się, a boczek przyrumieni. Podawaj okrasę na pierogach – również w Wigilię!
Przepis: Marianna Medyńska, https://www.coutellerie.pl